تاريخ : | | نویسنده : hidecor

اخبار ,اخبار اقتصادی ,وام خرید مسکن

 

اخبار اقتصادی - دو وام برای مسکن

زمزمه‌های وام 50 میلیون تومانی خرید مسکن هنوز به تصویب شورای عالی پول و اعتبار نرسیده که حالا رئیس اتحادیه مشاوران املاک از تصمیم دولت برای اعطای وام سالانه ودیعه مسکن به مستاجران خبر می‌دهد. پیشنهاد وی رقمی بالغ بر 15 تا 20 میلیون تومان است.

دولت در راستای رونق بازار مسکن به بانک مرکزی پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن به 100 میلیون تومان را داد که بانک مرکزی تنها با نیمی از این مقدار موافقت کرده و آن را برای تصویب به شورای پول و اعتبار فرستاده است. هم اکنون وام خرید مسکن 20 میلیون تومان است.

از سوی دیگر وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد تا طرح جامع مسکن که در سال 85 به تصویب رسید را بازنگری و به روز رسانی کند. دولت در آن سال تصویب کرد که سالانه 40 هزار فقره وام دو میلیون تومانی ودیعه‌ مسکن از طرف سیستم بانکی به اجاره‌نشین‌ها پرداخت شود. حالا رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران معتقد است در صورت به روز رسانی این طرح، حداقل مبلغ وام ودیعه‌ اجاره می‌بایست بین 15 تا 20 میلیون تومان تعیین شود.

اینکه این وام‌ها چه تاثیری بر بازار مسکن خواهند داشت، کارشناسان نظرات مختلفی دارند: برخی معتقدند که رقم نهایی در نظر گرفته شده از سوی بانک مرکزی برای افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن برآیندی از نیاز بازار و خواسته مسوولان مسکن و همچنین امکانات و محدودیت‌های سیستم بانکی و مسائل اقتصاد کلان کشور است. آنها معتقدند به طور قطع بانک مرکزی ملاحظات تورمی را هم در تعیین رقم پیشنهاد شده از سوی بانک مسکن به‌عنوان سقف وام خرید و ساخت مسکن در نظر گرفته است.

در مقابل گروه دیگر معتقدند که اگرچه در کوتاه مدت بازار مسکن با رونق همراه شود اما در دراز مدت با افزایش قیمت مسکن بازار در رکود عمیقتری فرو خواهد رفت. به عقیده این گروه هرگونه تحریک بازار از ناحیه تقاضا منجر به تشدید فاصله عرضه و تقاضا و افزایش قیمت زمین و مسکن خواهد شد و افزایش تورم در کل اقتصاد را در پی خواهد داشت.

به تازگی مرکز آمار با اعلام کاهش 27 درصدی معاملات در تابستان سال جاری این موضوع را عامل کاهش 4 تا 10 درصدی قیمت زمین و مسکن در تابستان امسال دانسته است. بر اساس این اعلام حداکثر میزان کاهش قیمت در بازار ملک طی تابستان سال جاری 9.6 درصد، زمین 10 درصد و اجاره‌بها نیز 8 درصد کاهش پیدا کرده است. 

اخبار اقتصادی - فرارو

 رپورتاژ
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
معرفی شرکت باربری و اتوبار تهران
| قیمت لپ تاپ سونی | قیمت لپ تاپ دل
اجاره اتومبیل های لوکس در تهران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | فال حافظ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.