پيشنهاد متكي براي قطع رابطه سياسي با ليبي

 

 

وزير خارجه سابق كشورمان با تأكيد بر واكنش سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب نسبت به كشتار گسترده مردم ليبي، گفت: اگر با اين اقدامات مقابله نشود، كشتار در جهان عرب به صورت زنجيره‌اي، در دستور كار ديگر رژيم‌ها قرار مي‌گيرد.

منوچهر متكي وزير خارجه پيشين كشورمان در گفت‌وگويي تفصيلي با خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس در دفترش، به تشريح تحولات كنوني در منطقه از جمله اوضاع كنوني در ليبي پرداخت و به كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب پيشنهاد داد كه روابط سياسي‌ خود را با رژيم ديكتاتور طرابلس قطع كنند.

اين ديپلمات كهنه‌كار حدود يك ساعت و نيم با رويي گشاده به پرسش‌ها پاسخ داد، ولي از برخي سؤالات كه هنوز هم مورد توجه بسياري از خبرنگاران است، گذر كرد.

وي در اين گفت‌وگو با بيان اينكه روند پرشتاب تحولات در منطقه شرايطي را پديد آورده كه در برخي زمينه‌ها نيازمند است كشورهاي منطقه تدابير مناسبي را اتخاذ كنند، گفت: يكي از فاكتورهاي مهم در تعاملات دولت‌هاي اين منطقه كه مردمشان مطالبات خاص خودشان را مطرح و عقده‌گشايي ده‌ها ساله مي‌كنند،‌ چگونگي برخورد دولت‌‌ها و استفاده از قوه قهريه و در نقطه اوج به كارگيري ارتش در ناآرامي‌هايي است كه در منطقه مشاهده مي‌كنيم و خيزش‌ها و قيام‌هايي كه از سوي مردم يكي پس از ديگري در شمال آفريقا و خاورميانه عربي خود را نشان مي‌دهد.

متكي افزود: در مصر تلاش كردند كه ارتش وارد درگيري، مصاف و رويارويي با مردم نشود و شايد اين را بتوان يك نكته مثبت تلقي كرد. اگر چه نگراني‌هايي وجود داشت كه اگر ارتش بخواهد وارد صحنه شود، آن وقت حركت مردم از فضاي مسالمت‌آميز خود خارج خواهد شد. شاهد بوديم كه وقتي چند روز پيش تعدادي از تظاهركنندگان مصري مورد حمله واقع شدند، شوراي فرماندهي نظامي رسماً از الشباب (جوانان مصري) عذرخواهي كرد.

* اقدامي كه با هيچ يك از مباني حكمراني همخواني ندارد

وزير خارجه سابق با اشاره به تحولات ليبي با ذكر اين نكته كه آنچه در ليبي شاهد بوديم و هستيم، شايد سابقه آن را در كمتر جاي جهان ببينيم، به ‌ورود نيروهاي نظامي باقيمانده و وفادار به قذافي با سلاح‌هاي كشتار جمعي پرداخت و افزود: تصويري از قتل عام مردم را مشاهده مي‌كنيم كه رقم زده و اين با هيچ يك از مباني حكمراني و حتي بسياري از حكومت‌هاي ديكتاتور و خشن همخواني ندارد.

متكي اضافه كرد: اقدامات مشكوك قذافي از يك سو و بمباران مردم در شهرهاي مختلف را همراه با نيروهاي زميني، تانك‌ها و بهره‌گيري از سلاح‌هاي نيمه سنگين و از سوي ديگر تخريب و از بين بردن منابع عظيمي از سرمايه‌هاي ملي اين كشور، پالايشگاه‌ها، امكانات تسليحاتي و جاهايي كه از پول ملت خريداري و تأمين شده، نشانگر آن است كه يا بايد به بي‌تدبيري و بي‌عقلي صرف مورد قضاوت قرار گيرد يا اينكه بخشي از مأموريت است.

* قطع رابطه سياسي با ديكتاتور طرابلس

وي ادامه داد: در چنين فضايي مردم ليبي سخت نيازمند حمايت از سوي كشورهاي عربي و اسلامي هستند.

وزير خارجه پيشين به كشورهاي اسلامي، سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب پيشنهاد كرد كه موضوع قطع رابطه سياسي با رژيم قذافي و ديكتاتور طرابلس را در دستور كارشان قرار دهند.

اين ديپلمات كهنه‌كار اضافه كرد: به اعتقاد ما اين اقدام موجب مي‌شود كه هم مردم احساس حمايت و پشتوانه جدي از سوي كشورهاي عربي و اسلامي كنند و هم رژيم قذافي بفهمد كه ادامه برخورد، بيش از پيش موجب از بين رفتن حكومت و بدتر شدن وضعيت او خواهد شد.

* كشتار زنجيره‌اي در دستور كار ديگر رژيم‌هاي عرب

به گفته وي اگر چنين اقدامي صورت نگيرد، كشتار در جهان عرب به صورت زنجيره‌اي از سوي ديگر رژيم‌ها در دستور كار قرار خواهد گرفت.

وزير خارجه سابق با بيان اينكه در مصر تجربه آزموده اين بود كه ارتش را از برخورد و رويارويي با مردم جدا نگهدارند،‌خاطرنشان كرد:‌ در بحرين در روزهاي نخستين ارتش با تانك و امكانات نظامي به خيابان‌ها آمد، اما خيلي زود متوجه شدند با هيچ منطقي نمي‌توانند از طريق ارتش، سلاح‌هاي سنگين، هواپيماهاي جنگنده و ... با مردم مقابله كرده و مانع از حركت آنها شوند.

* اگر كشتار به الگو بدل شود و عبدالله صالح از آن استفاده كند

متكي با اشاره به آتش گشودن نيروهاي پليس به روي مردم در ليبي و كشته‌ها و زخمي‌هاي حاصل از آن، اظهار داشت: اگر سكوت بين‌المللي كه نوعي حمايت ضمني از به كارگيري وسيع نيروي نظامي، جنگنده‌ها، تانك‌ها و سلاح‌هاي نيمه‌سنگين در قتل عام مردم ليبي محسوب مي‌شود به الگو بدل شود و فردا علي عبدالله صالح و حكومت يمن بخواهند از آن استفاده كنند، آن زمان شاهد كشتار گسترده‌تري از مردم اين منطقه خواهيم بود.

* خشونتي كه به تنفر و تسريع در سقوط رژيم‌هاي ديكتاتوري منجر مي‌شود

وي يادآور شد: البته اين خشونت نتيجه‌اي جز تنفر بيشتر ملت‌هاي منطقه و تسريع در سقوط رژيم‌هاي ديكتاتوري و تعميق نفرت از حاميان غربي اين كشورها مشخصاً آمريكا و اروپا در پي نخواهد داشت.

متكي از كشورهاي اسلامي خواست كه اين فرصت را از دست ندهند و گفت: اين انتظار امروز از سوي مردم مسلمان ليبي و فردا از سوي مردم ساير كشورهاي مسلمان اين منطقه وجود دارد.

اين ديپلمات كهنه‌كار ادامه داد: فكر مي‌كنيم اين كشورها به جاي برخي تصميمات بي‌تأثير سياسي و يا دنباله‌روي و حالت انفعالي در مقابل برخوردهاي عمدتاً سياسي غرب، خودشان ابتكار عمل را به دست بگيرند و تصميم مناسب را اتخاذ كنند.

وزير خارجه پيشين كشورمان اينكه باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا در مصاحبه‌اش عنوان مي‌كند كه ما بايد بين هزينه‌ها و منافع يك توازني در تصميم‌گيري‌هايمان ايجاد كنيم، نشانگر آن دانست كه برخورد غرب با اين حادثه يك برخورد سياسي و صرفاً بر اساس منافع آن است.

به گفته متكي براي غرب مهم نيست كه امروز 10 نفر، 100 نفر يا هزار نفر و يا بيشتر از مردم منطقه كشته شوند.

* ديوانگي محض يا ماموريت ويژه

وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا صحنه كنوني‌ ليبي توسط قذافي اداره مي‌شود، يا اينكه غرب پشت صحنه قرار دارد؟ اظهار داشت: اين اقدامات جديد قذافي در كشتار مردم از يك طرف كه يك ديكتاتوري خطرناك است و از سوي ديگر از بين بردن و تخريب همه منابع كشور، بمباران پالايشگاه‌ها، امكانات نظامي و احياناً كارخانجات، اصلاً قابل فهم نيست و اين قابل فهم نيست كه حكومتي تمام تاسيسات زيرساختي كشورش را بمباران كرده و از بين ببرد.

متكي ادامه داد: معمولا در حملات ديگران مثل حمله رژيم صهيونيستي به لبنان و يا غزه شاهد بوديم كه تاسيسات زيربنايي را از بين بردند، اما اينكه حكومت خود كشور ولو در تعارض با مردم، همه زيرساخت‌ها و سرمايه كشور را از بين ببرد، يا از يك ديوانگي محض سرچشمه مي‌گيرد يا از يك ماموريت ويژه.

* حساسيت غرب

وزير خارجه سابق كشورمان به شرايط استراتژيكي ليبي، واقع شدن آن در شمال آفريقا و اهميت استراتژيكي آن براي اروپا اشاره و خاطرنشان كرد: اينكه ناتو، اتحاديه اروپا و آمريكا به طور مشخص، بعد از ثقل سياسي كه در مصر با آن مواجه بودند به ليبي به عنوان يك منطقه ژئواستراتژيك و ژئوپلتيك توجه مي‌كنند، بيانگر آن است كه غرب صرفاً به دنبال منافع خود مي‌باشد.

وي با طرح اين پرسش كه آيا پروسه ليبي هماهنگي با غرب است؟ پاسخ داد: آغاز اين بحران چه در تونس و چه در ليبي و مصر و ساير كشورها از سوي مردم بود و طبيعي است كه غرب به عنوان يكي از مهمترين مناطق استراتژيك دنيا نسبت به چگونگي روند اين تحولات، توجه و حساسيت دارد و لذا هر جاي كار بتواند هماهنگي‌هايي را ايجاد كند تا خواسته‌هايش تعقيب شود، مدنظر قرار مي‌دهد.

* ليبي را به سمت خود هدايت كردند

متكي گفت: 10 الي 15 سال بود كه بعد از قصه لاكربي (غربي‌ها) توانسته بودند ليبي را در سمت و سو و جهت خود هدايت كنند و با بستن قراردادهاي خاص با ليبي منافع خود را از منابع نفتي ليبي تأمين كنند. ايتاليا در حال حاضر شريك اول اين كشور و پس از آن آلمان، فرانسه و انگليس منافع كلاني را در ليبي دارند. از سوي ديگر در دو سوي مديترانه در كمترين فاصله، مرز آبي بين شمال آفريقا با اروپا قرار دارد و غرب اين حساسيت را نيز داراست.

اين ديپلمات سابق اينكه غربي‌ها بخواهند دخالت داشته باشند و بر اين پروسه و روند تأثيرگذار باشند، را به طور طبيعي ميل و علاقه آنها دانست و در عين حال يادآور شد: اين به معناي آغاز اين پروسه توسط آنها نيست. اين پيام و خيزش توسط مردم بر اساس اعتقادات اسلامي در يك پاسخ قوي «نه» بر آنچه كه در طول 3 تا 4 دهه بر آنها حاكميت پيدا كرده بود و روز به روز نقش مردم در آنجا كم‌رنگ‌ و كم‌رنگ‌تر شده بود، بيان شد و اين عقده و دمل سر باز كرد و به يك قيام فراگير تبديل شد.

* كند شدن آهنگ تصميمات ناتو و اتحاديه اروپا

اين ديپلمات كهنه‌كار با بيان اينكه غرب در ابتدا تصور مي‌كرد كه در برخورد ليبي با اين حوادث، قذافي قادر نخواهد بود بايستد و با اين حجم سنگين تهاجم و قيام عمومي مردم، بالاخره فرار كرده و مصالحه خاصي خواهد كرد و رفت، پرسيد: چه اتفاقاتي رخ داد كه قذافي از تهديد زباني و حملات معمولي به اين سطح سنگين از تهاجم نظامي عليه مردم رسيد؟ اينجا اين شك و ترديد به وجود آمد كه ممكن است برآمده از «ماموريتي» باشد.

وي توضيح داد: چون به موازات ورود قذافي با سلاح‌هاي سنگين و كشتار جمعي مردم، شاهديم ناتو نيز در تصميماتش قدري شل شده و قدري آهنگ تصميمات ناتو و اتحاديه اروپا كند مي‌شود كه اين نشان مي‌دهد آنها مي‌خواهند به صحنه نظري بيفكنند تا ببينند چه تحولاتي رخ داده است.

* هم سرنوشتي ملت‌هاي منطقه

به گزارش فارس، وزير خارجه پيشين كشورمان در ادامه اين گفت‌وگو با بيان اينكه حوادث جاري در خاورميانه عربي و شمال آفريقا ويژگي‌هايي پيدا كرده كه اولين آن تأثيرهاي متقابل اينها بر يكديگر است، گفت: هر جا يك گام به جلو برداشته مي‌شود در جاهاي ديگر تأثير خود را بر جا مي‌گذارد.

به باور وي اين نشانگر هم سرنوشتي ملت‌هاي منطقه از يك سو و ماهيت حكومت‌هاي منطقه از سوي ديگر است. يعني هم صورت مسئله يكسان،‌ هم خواست‌ها يكسان و هم نوع تعاملات همساني پيدا كرده است. مردم بسيار آرام و بدون سر و صدا وارد خيابان مي‌شوند و سؤالاتشان را مطرح مي‌كنند.

متكي يادآور شد: البته غربي‌ها متوجه شدند كه اين حركت‌‌ها هر چه جلوتر مي‌رود در حال به هم پيوستگي و گره‌خوردگي است. همانگونه كه يك جا به ثمر مي‌رسد و در جاهاي ديگر اثر مي‌گذارد.

وي افزود: آنها به اين نتيجه رسيدند كه اگر يك جا را بشكنند و از آنچه در كف خيابان‌هاست يعني «اراده مردم»، مانع شوند، اين هم در جاهاي ديگر اثر مي‌گذارد.

* نگراني جدي غرب

وزير خارجه پيشين كشورمان با طرح اين پرسش كه چرا ليبي مهم است؟ اظهار داشت: 2 درصد نفت مورد نياز دنيا از ليبي تأمين مي‌شود و بهترين نفت سبك دنيا را توليد مي‌كند. اما مؤلفه مورد توجه و مهم‌تر در ليبي، فقط نفت نيست، بلكه ليبي در كرانه مديترانه و به عنوان كشوري در كنار ساير كشورهاي شمال آفريقا كه از مصر تا مراكش را در بر مي‌گيرد و اينها نيز بر هم تأثيرگذاري خواهند داشت، ممكن است در نوع مناسباتشان با اروپا اثر بگذارد.

وي با ذكر اين نكته كه غرب به طور جدي نگران مناسبات آتي سياسي با اين منطقه است، اظهار داشت: كل خاورميانه يك مقوله است ولي منطقه شمال آفريقا و همسايگان آبي اروپا براي اروپايي‌ها از اهميت بيشتري برخوردار است كه حادترين آن در شمال آفريقا و در شرايط كنوني، ليبي است، چرا كه مردم ليبي در برابر شديدترين برخورد و سركوب نظامي حكومت مقاومت مي‌كنند.

* حكومت اسلامي در پرتو پيروزي مردم ليبي

متكي با ذكر اين نكته كه حكومت موقت و شوراي موقتي كه در بنغازي تشكيل دادند، يك شوراي موقت اسلامي است، يعني دقيقاً حكومت را با زيربناي فكري اسلامي تشكيل مي‌دهند، ادامه داد: اگر مردم ليبي در اين مقاومت پيروز و موفق شوند كه خواسته خود را متجلي كنند و مقاومت‌شان به طرابلس برسد، حكومت آتي ليبي يك حكومت دقيقاً اسلامي و برخاسته از خواست مردم خواهد بود.

* غرب به واقعيت تمكين كند

وزير خارجه پيشين كشورمان اضافه كرد: دوباره موج جديدي از حركت به عمق در اسلام‌خواهي ايجاد خواهد شد و موج دوم اين خواهد بود كه كسي نمي‌تواند عليه اسلام و قوانين اسلامي قانوني تصويب كند. يعني موج دوم مطالبات مردم، اسلاميزه كردن و حركت بر اساس مباني اعتقادي و اسلامي است كه اينها موجب نگراني غرب مي‌باشد.

وي با بيان اينكه غرب بايد به واقعيت تمكين كند و واقعيات را بپذيرد، تصريح كرد: ‌غرب بايد متوجه شود كه شرايط اين منطقه متحول شده و بايد خودش را با شرايط تطبيق دهد.

* هيچ كس پيش‌بيني نكرده بود

خبرنگار فارس با بيان اينكه گفته مي‌شود دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران در خصوص تحولات منطقه خيلي فعال عمل نكرد، از متكي پرسيد آيا ايران نمي‌توانست در قبال اين تحولات پوياتر عمل كند؟ كه وي در خصوص چرايي ريشه‌هايي كه در منطقه واقع شد، اظهار داشت: هيچ كشوري نتوانسته بود اين تحولات را پيش‌بيني كند.

وي با بيان اينكه الهام‌بخشي انقلاب اسلامي در محتواي حركتي كه امروز در منطقه وجود دارد، بحث‌هاي جديدي را در محافل مذهبي، رهبران ديني و جهان عرب به وجود آورد، اضافه كرد: الان آقاي قرضاوي و برخي سردمداران ديگر در حوزه عربي مطرح مي‌كنند كه ما الگوي رهبري در انقلاب ايران را مي‌توانيم علاوه بر تشيع در دنياي خودمان و جهان اهل سنت نيز به كار گيريم.

متكي خاطرنشان كرد: در اينكه كسي اين تحولات را پيش‌بيني نكرد چون استثنا ندارد، نمي‌توان كسي را سرزنش كرد. يعني واقعا كسي 6 ماه پيش تصور نمي‌كرد كه چنين تحولي رخ خواهد داد.

* تغيير چهره حكمراني در خاورميانه

وزير خارجه پيشين كشورمان به مطالباتي كه امروز در مصر مطرح مي‌شود اشاره كرد و گفت: اگر 6 ماه پيش كسي در مصر چنين حرف‌هايي را مي‌زد، سر و كارش با دار و درفش بود. اما اكنون شباب ميدان تحرير با شوراي نظامي مذاكره و مطالبات خود را مطرح مي‌كند و همه مطالبات به جز دو مطالبه مورد پذيرش قرار مي‌گيرد، يكي ابقاي احمد شفيق در نخست‌وزيري كه البته بعد از استعفاي محمد الغنوشي در تونس شفيق نيز مجبور به استعفا شد و مطالبه ديگر تعديل ماده 5 قانون اساسي است كه هنوز محقق نشده و در مذاكرات مطرح است.

وي ادامه داد: انحلال مجلس، برگزاري انتخابات، چارچوب دوره‌هاي رياست جمهوري و ... همه مطالبات معارضه است كه مطرح شده و اين قطعاً چهره حكمراني را در خاورميانه به طور عام و در مصر متحول خواهد كرد.

* ديگر نمي‌توانند هر قراردادي را بر گرده مردم تحميل كنند

اين ديپلمات كهنه‌كار اضافه كرد:‌ حتي اگر الان همه چيز متوقف شود، اين قيام‌ها تأثير محتوايي خود را بر جا گذاشته و آن اينكه حكومت‌هاي منطقه فهميده‌اند كه ديگر نمي‌توانند به سبك گذشته حكومت كنند، اراده ملت‌ها را در نظر نگيرند، انبانشان را از پول بيت‌المال پر كنند و ديگر نمي‌توانند هر قراردادي را بدون خواست مردم بر گرده مردم تحميل كنند. در حقيقت يك تحول بنيادين در نوع حكومت به وجود مي‌آيد.

* قدرت تأثيرگذار مردم

وي با اشاره به اخبار پشت صحنه تحولات منطقه از جمله در يمن، بحرين، اردن و ... خاطرنشان كرد: زماني اين تحولات را مرور مي‌كنيم متوجه قدرت تأثيرگذار مردم مي‌شويم.

به اعتقاد وزير خارجه پيشين كشورمان سمت و سوي عمق اين تحولات، خواسته‌ها و مطالبات نشانگر آن است كه قدرت‌هاي سلطه‌گر قادر به چنين طراحي نبودند. آنها 20 سال پيش مي‌خواستند يك لايه بسيار نرم دموكراسي سازي را در منطقه ايجاد كنند، اما الان از غربي‌ترين كشور حوزه عربي تا شرقي‌ترين آن در كل جهان عرب اين فرياد را مي‌شنويد كه «الشعب يريد اسقاط النظام» و همه خواستار تغييرات ساختاري اساسي هستند.

متكي اضافه كرد: آمريكايي‌ها پشت صحنه با عمر سليمان و حسني‌ مبارك هر گونه كه مي‌خواستند عليه فلسطيني‌ها و به نفع اسرائيلي‌ها مي‌بستند و اينكه گفته مي‌شود ساختارها متحول شود يعني همان بستن‌هاي پشت پرده‌ بايد شفاف و آشكار شود.

* تحولات كنوني مهم‌ترين دستوركار اتاق‌هاي فكر اسرائيل و آمريكا

وي با اشاره به شعارهايي كه مردم در اين كشورها سر مي‌دهند مبني بر اينكه بايد در تعاملات با رژيم صهيونيستي تغييرات ايجاد شود، ‌گفت: اين روزها مهم‌ترين موضوع دستوركار اتاق‌هاي فكر رژيم صهيونيستي و آمريكايي‌ها، اين تحولات است.

متكي به اعترافات اخير سخنگويان وزارت خارجه يا سران اين كشورها و از جمله اظهارات سخنگوي وزارت خارجه انگليس اشاره كرد كه گفته بود ما ديگر مثل گذشته در خاورميانه سلطه نداريم و ديگر حرف ما در آنجا تأثيرگذار نيست. به وضوح مي‌شنويد كه آمريكايي‌ها براي اينكه تنفر نسبت به آنها عميق‌تر نشود به برخي از تصميمات نزديك نمي‌شوند.

* پيگيري قطع روابط با ليبي

اين ديپلمات كهنه‌كار ادامه داد: فكر مي‌كنم خدمت به ملت‌هاي منطقه اين است كه ما به خواسته‌هاي آنها ارج بگذاريم و در مناسباتي كه با كشورها داريم آنها را ترغيب كنيم كه به خواست ملت‌ها تمكين كنند.

وي با بيان اينكه الان زمينه براي دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي وجود دارد، گفت: تا جايي كه اطلاع دارم برخي از تماس‌ها و ارتباطات الان در جريان است. يكي از مواردي كه مي‌توانم به عنوان يك شهروند پيشنهاد دهم، اين است كه قطع روابط با رژيم ديكتاتور ليبي را در دستور كار سازمان كنفرانس اسلامي و اتحاديه عرب پيگيري كنيم. كشورهايي مثل مالزي، اندونزي و برخي كشورهاي آفريقايي مسلمان و اعضاي سازمان كنفرانس اسلامي بايد اين آمادگي را داشته باشند.

به باور متكي اگر ليبي بايكوت نشود و اين شيوه (كشتار مردم) به الگويي بدل شود، ديگر كشورها زماني كه به تنگنا مي‌افتند اين آمادگي را دارند كه براي حفظ حكومت با تمام سلاح‌هاي كشتار جمعي به جان مردمشان بيفتند.

* كشورهاي اسلامي براي متوقف كردن قذافي تلاش كنند

وي افزود: دو بار هواپيماي جنگنده در مصر به پرواز درآمد و با توجه به بازتاب بدي كه داشت، ديگر چنين شيوه‌اي استفاده نشد. اما در ليبي از هواپيماي جنگي استفاده شد و اين در شأن كشورهاي اسلامي نيست كه اين موضوع ثبت شود و همه بايد براي متوقف كردن ليبي از دست زدن به اين اقدام تلاش كنند.

وزير خارجه پيشين كشورمان گفت: تصور مي‌كنم فرصت‌هايي وجود دارد كه دستگاه ديپلماسي كشور مي‌تواند گام‌هاي جديدي را در كنار اقداماتي كه انجام داده، بردارد.

* دستور كارهايي كه براي كشورهاي منطقه تعريف كردند

به گزارش فارس متكي در ادامه اين گفت‌وگو يكي ديگر از تأثيرات اين بحران در منطقه را اين دانست كه آرام آرام برخي از دستور كارهايي كه از سوي ديگران در خارج از منطقه بر مردم اين منطقه تحميل شده بود، از دستور كار خارج خواهد شد.

وي با بيان اينكه قدرت‌هاي سلطه‌جو و غرب به رهبري آمريكا طي چندين دهه گذشته خصوصاً 30 سال اخير بعد از انقلاب اسلامي دستور كارهايي را براي كشورهاي منطقه تعريف كردند از جمله اين دستور كارها را دستور كار سازش با قرباني كردن ملت فلسطين، اختلاف در سطح ملي كشورها مثل لبنان و ايجاد زمينه‌ها براي جنگ و درگيري‌هاي داخلي و جلوگيري از وفاق ملي، ايجاد هسته‌ها و گروه‌هايي براي ايجاد افتراق، تفرقه و اختلاف عنوان كرد.

* تحريك امارات در بحث جزاير سه‌گانه ايراني

وزير خارجه سابق با اشاره به تلاش غرب براي مقابله با انقلاب اسلامي، اظهار داشت: سعي مي‌كردند شوراي همكاري خليج فارس را در مسيري هدايت كنند كه عليه انقلاب اسلامي موضع‌گيري، حركت و برخورد كند.

وي يكي از موضوعاتي كه در اين سال‌ها در دستور كار قرار گرفت را تحريك امارات متحده عربي در بحث جزاير سه‌گانه ايراني عنوان كرد و افزود: به اعتقاد ما اين دستوركارها، دستور كاري نيست كه خواست ملت‌هاي اين منطقه باشد.

متكي به دستور كار حمله رژيم صهيونيستي به لبنان و غزه اشاره كرد و گفت: اينها موضوعاتي بود كه برخي كشورهاي عربي از قبل خبردار مي‌شدند كه اين‌ها اتفاق مي‌افتد.

* انرژي كه امارات در جهت خواست غرب صرف كرد

وزير خارجه پيشين كشورمان با بيان اينكه امارات سال‌هاي طولاني بخش عمده‌اي از انرژي خود را در جهت خواست آنها (غربي‌ها) صرف واگرايي هم در روابط دوجانبه با ايران و هم در روابط منطقه‌اي كرده بود‌، اظهار داشت: در سايه تحولات و مطرح شدن اولويت‌هاي واقعي، شاهديم برخي از اين دستور كارها حذف مي‌شود.

وي ادامه داد: تصور مي‌كنم يكي از منافع مهم اين خيزش‌ها و قيام‌هاي منطقه، تعميق همگرايي در بين كشورهاي منطقه و تغيير تصوير روابط اين كشورها با جمهوري اسلامي خواهد بود و ظرفيت‌هاي جمهوري اسلامي بيش از گذشته مي‌تواند در خدمت آرمان‌هاي اين ملت‌ها قرار گيرد.

متكي با اشاره به همگرايي طبيعي كه برآمده از اعتقادات، جغرافيا، تاريخ و پيوندهاي عديده مشترك بين مردم اين منطقه است، اظهار داشت: مطمئنا اولين محصول آن خودكفايي در حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي و امنيتي خواهد بود.

به گفته متكي اگر ما به چنان خودكفايي در منطقه برسيم چه نيازي است كه ديگران بيايند و اينجا اتراق و خودشان را به كشورهاي منطقه تحميل كنند.

* خاورميانه‌اي جديد متفاوت از گذشته

وزير خارجه پيشين كشورمان تصريح كرد: مطمئنا خاورميانه جديد، خاورميانه‌اي كاملا متفاوت از گذشته خواهد بود. مؤلفه‌هاي اساسي در اين خاورميانه در نوع روابط دولت‌ها با ملت‌هايشان، در ايجاد و تقويت همگرايي بين كشورهاي مسلمان منطقه و در اتخاذ يك رويكرد واقع‌بينانه بر اساس منافع واقعي آنها در قبال رژيم صهيونيستي تعريف مي‌شود و آخرين حوزه‌اي كه اين خاورميانه جديد آن را تحت تاثير قرار خواهد داد روابط غرب با خاورميانه است. يعني اين روابط قطعا بايد منطقي شود و از چارچوب كنوني تحميلي سلطه‌طلبانه بايد خارج شود...../تحلیل:عصرایرانرپورتاژ
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
معرفی شرکت باربری و اتوبار تهران
| قیمت لپ تاپ سونی | قیمت لپ تاپ دل
اجاره اتومبیل های لوکس در تهران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | فال حافظ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.