تاريخ : | | نویسنده : hidecor

عامل افزايش قيمت دارو,افزايش قيمت دارو,افزايش قيمت داروهاي وارداتي

رشد تراز تجاري با كاهش واردات

عامل افزايش قيمت دارو

افزايش 90 درصدي قيمت داروهاي وارداتي در حالي رخ مي دهد كه در سه ماهه نخست امسال واردات مكمل هاي دارو در اين دوره 30 و 45 درصد کاهش یافته است.

به گزارش فرارو، بر اساس آخرين آمار گمرك واردات کشور از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 29.8 و 26.1 درصد کاهش یافته است. اين كاهش در حالي باعث خوشحالي مسئولان سازمان توسعه تجارت شده است كه مجموع ارزش تجارت خارجی کشور در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل بیش از 14 درصد کاهش یافته است.

 

از سوي ديگر پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی بر واردات کشور نه از بابت رشد و تقویت حوزه صادرات، بلکه بیشتر به خاطر محدود کردن واردات بوده است. در سه ماه گذشته صادرات کشور از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب تنها 15.6 و 1.6 درصد افزایش یافته است.

 

پیشتر معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ابراز نگرانی درباره کاهش واردات مواد اولیه موردنیاز صنایع گفته بود که کاهش واردات کشور لزوما اتفاق خوبی نیست و بخشی از این کاهش نیز مربوط به کاهش واردات مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان داخلی است که باید جلوی این کاهش گرفته شود.

 

كاهش واردات شامل اقلام ضروري از جمله دارو مي شود و تازه‌ترین آمار گمرک ایران حاکی از کاهش قابل ملاحظه واردات برخی از انواع دارو در سه ماه نخست سال جاری است. طی دو ماه نخست امسال هم حدود 500 میلیون دلار به واردات دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی اختصاص یافت. این در حالی است که بانک مرکزی در سال 1391 بیش از سه میلیارد دلار ارز مرجع به واردات دارو اختصاص داده بود.

 

واردات محصولات دارویی به کشور در نخستین ماه سال جاری با کاهش 54.7 درصدی به حدود 34.2 میلیون دلار رسید. در سه ماه نخست امسال واردات مکمل‌های دارویی برای خرده‌فروشی که تولید داخلی مشابه ندارند از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 30 و 45 درصد کاهش یافته و به 0.7 تن و 91.1 میلیون دلار رسید.

 

واردات داروهای حاوی آنتی‌بیوتیک که تولید داخلی ندارند نیز از نظر وزنی 20.7 درصد کاهش یافته و به 0.1 تن (100 کیلوگرم) رسید. اگرچه ارزش واردات این دارو با رشد 308 درصدی بالغ بر 35.8 میلیون دلار شد. این نشان می‌دهد که قیمت این نوع از داروها به شدت در بازار داخلی افزایش یافته است.

 

واردات سایر آنتی‌بیوتیک‌ها نیز در سه ماه نخست امسال به 0.2 تن (200 کیلوگرم) به ارزش تقریبی 11.6 میلیون دلار رسید. این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 56 و 20.5 درصد کاهش یافته است.

 

پيش از اين معاون امور دارویی سازمان غذا و دارو از اتمام قیمت‌گذاری داروهای داخلی و وارداتی خبر داده و گفته بود كه داروهای تولید داخل به طور متوسط ۴۰ درصد و داروهای وارداتی به طور متوسط حدود ۹۰ درصد گران شدند./فرارو

 

 

 رپورتاژ
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
معرفی شرکت باربری و اتوبار تهران
| قیمت لپ تاپ سونی | قیمت لپ تاپ دل
اجاره اتومبیل های لوکس در تهران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | فال حافظ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.