وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت کاهش سهم جیب مردم در پرداخت هزینه‌های سلامت گفت: این امر به راحتی امکان‌پذیر نیست اما تا چهار ماه آینده به این هدف نائل خواهیم شد.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه «جشن بهار سلامت و رسانه‌ها» در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سهم سلامت از محل درآمد ناشی از هدفمندی یارانه‌ها و همچنین مواردی که از دریافت یارانه‌ نقدی انصراف داده‌اند گفت: در موضوع یارانه‌ها، هدف دولت اجرای قانون بود. دولت از تمام کسانی که در این زمینه همراهی کردند سپاسگذار است در عین حال در برای کسانی که می‌خواهند از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند، باز است.

هاشمی تاکید کرد: تصمیم دولت در حمایت از مردم و اصلاح امور بهداشتی و درمانی پابرجاست. با اجرای فاز دوم هدفمندی، دولت به حوزه سلامت توجه ویژه‌ای خواهد داشت.

هاشمی به بسته‌های خدمتی تعریف شده جهت هزینه‌کرد منابع حاصل از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال در نقاط محروم با کمبود پزشک، پرستار، متخصص و ... مواجه‌ایم. همچنین تجهیزات فرسوده هستند و تخت‌های بستری در شرایط خوبی نیستند. در زمینه دارو نیز مشکلاتی وجود دارد که تمام این موارد با اجرای فاز دوم هدفمندی کاهش خواهد یافت.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات برخی مسئولان و وزرا در دولت در زمینه حوزه سلامت گفت: بهتر است اظهار نظر درباره این حوزه به ما واگذار شود چراکه توقعاتی که در جامعه ایجاد می‌شود باید با امکانات ما در تناسب باشد، بنابراین اگر قولی در حوزه سلامت به مردم داده می‌شود باید از زبان خود من باشد.

وی درباره تعیین تکلیف تعرفه‌های درمان 93 نیز گفت: این موضوع هنوز در هیئت وزیران تصویب نشده است اما در مجموع آنچه که اتفاق خواهد افتاد حمایت از مردم است که به این منظور پیش‌بینی‌های لازم در بودجه 93 صورت گرفته است.

وی درباره تعرفه‌های درمان بخش خصوصی نیز گفت: در این زمینه نیز جلسه‌ای در روز چهارشنبه تشکیل شد و قرار است در جلسه هیئت وزیران طرح شود. امیدواریم یکشنبه بتوانیم این موضوع را در جلسه هیئت وزیران مطرح کنیم.

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره برنامه‌های وزارت بهداشت برای محدودکردن واردات دارو و توجه به تولید داخل گفت: بی‌تردید باید به سمت توانمندشدن پیش رویم. برنامه‌های متعددی برای حوزه دارو و توجه به تولید داخل پیشَ‌بینی شده است. براین اساس امسال بخشی از داروها ساخته و به بهره‌برداری می‌رسد و به این ترتیب در لیست تجویز داروها وارد می‌شود. زمانی‌که دارویی در کشور ساخته می‌شود مشابه خارجی آن از چرخه ورود به کشور حذف خواهد شد. البته جایی که ضرورت دارد، باید دارو وارد شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره کاهش سهم مردم در پرداخت هزینه‌های سلامت گفت: مقرر شده به سمتی پیش رویم که بیماران در بخش بستری بیمارستان‌های دولتی تنها 10 درصد از هزینه‌ها را پرداخت کنند. البته این کار به راحتی امکان‌پذیر نیست. نهایتا تا سه چهارماه آینده به این هدف خواهیم رسید. درباره رفتار بخش خصوصی نیز باید با تدبیر عمل کرد.

وی درباره برنامه‌های وزارت بهداشت در زمینه برخورد با پدیده زیر میزی و از بین بردن آن نیز گفت: در زمینه اصلاح تعرفه‌های بخش خصوصی باید در یک دوره سه ساله اقدامات لازم را انجام داد و همچنین پیوست نظارتی به این منظور لازم است. این پیوست از امسال اجرایی خواهد شد. در مجموع برخورد و حذف زیرمیزی در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک زودتر از کلان‌شهرها اتفاق خواهد افتاد. امیدواریم بتوانیم این نقیصه را در کلان‌شهرها قبل از اتمام دوره فعالیتمان برطرف کنیم.

هاشمی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وضعیت چشمان شوخان که اخیرا از سوی وزیر بهداشت مورد عمل جراحی قرار گرفته گفت: باید وی را معاینه کنم تا ببینم شرایط چطور است اما جای نگرانی نیست.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره پرونده خون‌های آلوده و اخذ خسارت از کشور مربوطه و همچنین برخی اظهارنظرهای منتسب به انجمن حمایت از بیماران هموفیلی گفت: مطمئنم همکارانم در سازمان انتقال خون پیگیر این پرونده هستند. اما اگر انجمنی ادعا می‌کند که می‌تواند از آن کشور و آن شرکت خسارت بگیرد آنها می‌توانند مراجعه کرده و به نمایندگی از دولت پیگیر این امر باشند.

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به سوالی درباره عدم ارائه رایگان وسایل پیشگیری از بارداری در مراکز بهداشتی درمانی گفت: مجموعه‌ای که در مراکز بهداشتی‌ درمانی کشور فعالیت می‌کنند، طی دو دهه گذشته در زمینه پیشگیری از بارداری فعال بوده‌اند و تصور می‌کنند که همچنان هنر در آن است که مردم کمتر بچه‌دار شوند اما اکنون این‌طور نیست و سیاست‌ها تغییر کرده است بنابراین در مرحله نخست باید مجموعه‌ای که در این مراکز فعالند آموزش‌های لازم را دریافت کنند. مجموعه کنونی مقداری متناقض عمل می‌کنند که باید آموزش‌های لازم در جهت توجیه آنها صورت گیرد.


رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.