فارس: مدیرکل پاسخگویی به شکایات بیمه مرکزی با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل بیمه‌گذاران در هنگام خرید بیمه‌نامه عدم آشنایی با شرایط آن است،‌ گفت: بیمه مرکزی به طور محسوس و نامحسوس بر عملکرد شرکت‌های بیمه نظارت دارد.

یکی از مهم‌ترین مسائل صنعت بیمه توجه به حقوق و مطالبات بیمه‌گذاران است. در واقع تمام تلاش‌هایی که در این راستا توسط شرکت‌های بیمه صورت می‌گیرد باید در نهایت منجر به ایجاد آرامش مردم شود و بیمه مرکزی نیز به عنوان سیاستگذار و نهاد ناظر در این زمینه سازوکار نظارتی مناسبی برای رفع مشکلات بیمه‌گذاران دارد.

از این رو برای اطلاع از نحوه بازرسی بیمه مرکزی و مراجعات مردمی گفت‌وگویی با علی کرمی مدیر کل دفتر ارزیابی عملکرد، حسابرسی داخلی و پاسخگویی به شکایات بیمه مرکزی جمهوری اسلامی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

مشکلات بیمه‌گذاران در هنگام خرید بیمه‌نامه و دریافت خسارت چیست؟

مهم‌ترین مشکل بیمه‌گذاران در هنگام خرید بیمه‌نامه عدم آشنایی با شرایط عمومی و خصوصی مربوط به بیمه‌نامه‌ای است که می‌خواهند دریافت کنند و به تبع آن  در هنگام خسارت نیز به‌دلیل عدم آشنایی با شرایط بیمه‌نامه، بیمه‌گذاران برای خود حقی تصور می‌کنند.

البته دربرخی موارد نیز از سوی عرضه کنندگان بیمه‌ اعم از نمایندگان، کارگزاران و دیگر مراکز مجاز فروش بیمه‌نامه در خصوص بیمه‌نامه به بیمه‌گذاران اطلاعات کافی داده نمی‌شود که برای رفع این مشکل در ماده 8  آیین نامه 71 شورای عالی بیمه آمده است "عرضه‌ کننده بیمه‌ موظف است کلیه اطلاعات ضروری در مورد پوشش‌های بیمه­‌، وظایف و تعهدات بیمه‌گر و بیمه‌گذار، میزان حق‌بیمه و نحوه پرداخت آن، استثنائات و محدودیت های بیمه‌نامه، تاریخ شروع و انقضای بیمه‌نامه و نحوه ارایه خدمات بیمه‌ای و سایر توضیحات لازم را به متقاضی خدمات بیمه به صورتی مناسب (نظیر مکتوب، الکترونیکی و غیره) اعلام کند. این اطلاعات باید به گونه ای ارایه شود که مقایسه خدمات بیمه ای را از نظر قیمت، مدت و شرایط برای متقاضی خدمات بیمه امکان‌پذیر سازد."  

مهمترین مشکل مراجعه کنندگان به بازررسی بیمه مرکزی در چه مواردی است؟

عدم اطلاع کافی از قوانین و مقررات حاکم و شرایط عمومی و خصوصی بیمه‌نامه از سوی اغلب مراجعه‌کنندگان و در مواردی هم عدم اجرای تعهدات شرکت‌های بیمه از جمله عللی است که موجب مراجعه هموطنان به این مدیریت می‌شود.

فرایند رسیدگی به شکایات مردم در بازرسی چگونه است؟

فرآیند رسیدگی به شکایات مردمی به این صورت است که پس از ثبت شکایت مراجعه کننده در دبیرخانه بیمه مرکزی و ارائه‌ شماره و تاریخ نامه و شماره تلفن تماس به شاکی، شکایت‌نامه و مدارک پیوست جهت صدور دستور ارجاع به این اداره کل (اداره کل ارزیابی عملکرد،حسابرسی داخلی و پاسخگویی به شکایات) ارائه و دستور لازم جهت بررسی موضوع را حسب مورد به این اداره صادر می‌کند.

سپس در صورت نیاز به کسب نظر تخصصی سایر واحدها و مراجع ذی‌صلاح مربوط، اداره شکایات اقدام به مکاتبه و کسب نظر از واحدهای مذکور می‌کند. در مرحله بعد پس از ارسال نامه به شرکت بیمه باتوجه به ماده 27 آئین‌نامه شماره 71 شورای عالی بیمه، شرکت بیمه موظف است پاسخ مستند و مستدل شرکت در خصوص موضوع را حداکثر ظرف مدت دو هفته به بیمه مرکزی اعلام نماید.

چنانچه پاسخ شرکت بیمه با قوانین و مقررات مغایرت داشته باشد، مراتب به صورت مکتوب به شرکت بیمه اعلام می شود تا روند رسیدگی خود را اصلاح نماید. در پایان اداره شکایات پس از دریافت نتیجه، شاکی را در جریان امر قرار می دهد.

نحوه نظارت بازرسی بر شرکت‌های بیمه به چه نحو است؟

براساس ماده یک قانون تاسیس بیمه و بیمه‌گری، بیمه مرکزی به منظور تنظیم و تعمیم و هدایت امر بیمه در ایران و حمایت بیمه گذاران و بیمه شدگان و صاحبان حقوق آنها همچنین به منظور اعمال نظارت دولت بر صنعت بیمه بیمه مرکزی تاسیس شده است که در بخش نظارت این عمل به صورت حضوری و غیر حضوری (مکاتبه‌ای) از سوی بیمه مرکزی انجام می‌گیرد که در شیوه حضوری بازرسان و کارشناسان مدیریت‌های فنی بیمه مرکزی با مراجعه حضوری به طور محسوس و نامحسوس بر عملکرد شرکت‌های بیمه و عرضه کنندگان بیمه‌ای مجاز نظارت دارند و در مواردی که لازم به مراجعه حضوری نیست موارد از طریق مکاتبه به شرکت‌های بیمه اعلام خواهد شد.

بسیاری از مردم درمورد تضمین بازپرداخت اندوخته بیمه‌های عمر سوال می‌کنند.

شرکت‌های بیمه در چارچوب قوانین و مقررات، مصوبات شورای عالی بیمه و بخشنامه‌های بیمه مرکزی ملزم به ایفای تعهدات خود در قبال بیمه گذارن و ذینفعان آنها هستند و در صورت عدم ایفای تعهدات قانونی خود بیمه‌گذاران و بیمه‌شدگان و صاحبان حقوق می‌‌توانند با مراجعه به بیمه مرکزی طرح شکایت نمایند.

رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.